Menü

Gps cihazları nasıl çalışır?

31 Ağustos 2017 - GPS Ansiklopedisi

1. GPS Takip Cihazları

Bu cihazlar bir kişinin veya aracın nerede olduğunu öğrenmek için global konumlandırma(GPS) sistemleri kullanmaktadır. Periyodik olarak izlenen varlığın konumunu uydu üzerinden çekerek kaydeder.

Kullanılan izleme cihazının türüne bağlı olarak, konum verileri izleme cihazı ünitesinde saklanabilir veya radyo, uydu ve hücresel şebekeler de dahil olmak üzere çeşitli metodları kullanarak kablolu bir bilgisayara veya bir veritabanına iletilebilir. Tipik bir cihaz, GPS sinyallerini almasını ve cihazın konumunu ve yerini belirlemesini sağlayacak GPS modülünün yanı sıra depolama ünitesi ve dahili bataryada içerebilir.

1. Tür GPS Takip Cihazları

Temel olarak bugün piyasada bulunan GPS takip cihazlarını üç çeşit sistem bulunur bunlar,

-Veri kaydedicileri,-Veri göndericileri ve-Veri alıcıları.

Her biri diğerlerine kıyasla farklı şekilde çalışır.

Bu GPS izleme cihazlarının tümü konum verilerini toplar, ancak veri işleme şekli ile toplanan veriler arasında farklılık gösterirler.

Her biri nasıl çalışır, nasıl farklılıklar gösterir ve daha da önemlisi hangisinin işiniz ve filonuz için ideal olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Veri Kaydedicileri (Data Recorder)

Veri kaydedici, içerisinde güçlü bir batarya bulunan ve her 5, 10 veya 15 dakika gibi düzenli aralıklarla konumu kaydeden bir GPS izleme cihazı türüdür. Ayrıca toplanan verileri kendi dahili flash bellek veya hafıza kartı olan depolama biriminde muhafaza eder. Konum verilerini ve toplanan diğer bilgi formlarını indirmek için bellek kartını çıkarabilir veya bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.

İzleme listesinde şu dosya biçimlerinin herhangi birini veya bir kombinasyonunu kullanır: NMEA, KML, GPX veya diğerleri. Filo izlemenin yanı sıra, veri kaydediciler dijital fotoğraf makinesinde, bir fotoğrafın çekildiği zamanın ve yerin bulunduğu zamanın kaydını tutmak için de kullanılır; bu da fotoğrafın EXIF ​​meta verilerine eklenir. Özel araştırmacılar, veri kaydedicilerinin ağır kullanıcılarıdır.

Veri kaydedicileri, araçlarınız hakkında gerçek zamanlı konum bilgisi ihtiyacı olmayan işletmeler içindir. Araçlarınızın konumu ve rotaları, kötü sürüş davranışları, yakıt verimliliği ve diğer araç verileri gibi, filo yönetiminiz için ihtiyaç duyduğunuz tüm lokasyon verilerine ve araç bilgilerine sahip olursunuz.

Belirli bir aracın sahada hala bulunup bulunmadığından emin olmak için  nerede olduğunu kesin olarak bilemezsiniz. Son olarak, çalınan araçların kurtarılması veya bulunması için veri kayıt cihazlarını kullanmanız mümkün değildir.

 Veri göndericileri (Data Sender)

Veri kaydedicilerin yukarıda özetlenen gibi zayıf yönleri olduğu için bazı şirketler alternatif olarak veri göndericileri kullanmaktadır.

Basit veri kaydedicilerin aksine veri taşıyıcıları (diğer bir deyişle GPS işaretçisi), konum bilgilerini ve diğer araç verilerini, yayınlarını alacak şekilde yapılandırılmış bir sunucuya gönderir. Sunucu veya bilgisayar bu verileri depolar ve üzerinde biraz analiz yapabilir. Bu belki de filo izleme cihazının en alışılmış türüdür.

Geleneksel olarak, bir GPS cihazı cep telefonuyla eşleştirilir. Düzenli aralıklarla, cep telefonu cihazdan konum verilerini alır ve daha sonra SMS veya GPRS kullanarak bir GPS alıcısına bir mesaj gönderir. Bugün, çoğu zaman, veri aktarımcısı olarak GPS özellikli bir akıllı telefon sıklıkla kullanılmaktadır. Ticari filo ve düzenli olarak ofiste olan mobil çalışanlara sahip diğer şirketler, filo yönetim sistemlerinin bir parçası olarak veri taşıyıcıları kullanıyor ancak bu veri aktarıcıları araca kablolu olarak bağlanıp ateşleme sistemleri, ODBII ve CAN-BUS’tan ek bilgi toplayıp göndermektedir. 

Filo yönetiminde, bir veri taşıyıcı ayrıca yer ve araç verilerini düzenli aralıklarla gönderecektir. Örneğin, sistemlerinize mevcut konumunu güncelleyecek bir SMS mesajı gönderebilir. Zaman aralığını beş dakika, on dakika ya da onbeş dakika olarak ayarlayabilirsiniz, ancak bundan daha kısa veya daha uzun olabilir. Veya başka şeylerin yanı sıra, sert fren, güvenli bölgeden çıkma ya da sürücülerin uygun olmayan davranışları gibi bir olay tarafından tetiklenebilir.

En yakın aracı bir taksi şoförü gibi bir müşteriye göndermek veya en yakın kamyonun alım konumuna gitmesini sağlamak için, veri taşıyıcıları mükemmeldir. Sürücüleri ve operatörleri, trafiğe sıkışmamak veya trafik kazalarına maruz kalmalarına neden olabilecek trafik sıkışıklığı veya kötü yol ve hava koşullarını sürücüleri uyarmak için mevcut konumları da kullanabilirsiniz.

Veri taşıyıcıları için diğer kullanış şekilleri arasında kişisel gözlem (örneğin, kefaletle dışarıda olan bir şüphelinin ayak bileği monitörü kullanması, sporda yarış denetimi, casusluk izleme, çocukları izleme ve diğer kullanımlar gibi) ve varlık izleme (hayvanları izleme ve yüksek değerli varlıkları izleme dahil ).

Veri Alıcıları (Data receivers)

Veri alıcıları GPS izleme cihazının başka bir türüdür. Bu cihazlar her zaman açıktır ve  konum verilerini cihazdan isteyebilirsiniz. Dolayısıyla, veri taşıyıcıları konum verilerini otomatik olarak ve istemeden göndermez, istediğiniz veriyi almak için veri alıcısına sorgulama mesajı atmanız gerekir. Kayıp bir akıllı telefonu bulmayı hiç denedimizmi? SMS yoluyla özel bir kod gönderdiğinizde telefonunuzun konumunu size gönderen uygulamalar var. Veri alıcılarınında işlevi böyledir.

Veri alıcıları kullanım açısından henüz popüler değil, ancak verileri düzenli aralıklarla göndermek için sürekli bir güç kaynağı olmayan bir varlığı izlemeniz gereken durumlarda idealdir. Veri çekicileri konteyner ve yük taşımacılığında kullanılır. Ayrıca, aracın konumunu zaman, zaman bilmeniz gereken durumlarda, örneğin sürücünün kendisine atanan rotasında sapma olup olmadığını bilmek veya daha doğru bir varış zamanı elde etmek için de kullanılabilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

WhatsApp chat