Menü

GPS Cihazları Yasalmı?

31 Ağustos 2017 - GPS Ansiklopedisi

Her hikayenin iki yanı vardır ve filo yönetimi’de bir istisna değildir. Bazı görüşler, filo yönetiminin suç için büyük bir caydırıcılık olduğunu ve iş üzerinde kalıcı olabilecek iyi etkileri olabileceğini söylüyor. Ancak diğerleri bunun bir gizlilik ihlali olduğunu ve yasadışı olabileceğini söylüyor.

Yasal mı? Kısa cevap evet . Uzun cevap, yasaldır, ancak her zaman böyle değildir. Öğrenmenin en iyi yolu, bulunduğunuz yerin yasalarını bilmek ve planlarınızın ve stratejilerin yasaların sınırları içine girip girmediğini görmektir. Sorun, farklı yargı bölgelerinin yasal ve neyin bulunmadığının kendi versiyonlarına sahip olmalarıdır. Örneğin, Birleşik Devletler’de, filo yönetimi ve izleme cihazları yasaları eyaletten bölgeye farklılık göstermektedir.

Peki, filo izleme sistemlerinizle ilgili olan kullanım, uygulama, kurulum ve ilgili kanunlar hakkında ne bilmelisiniz?

1. Birleşik Devletler Yasaları

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki farklı eyaletlerin kendi kuralları vardır, ancak çoğunluk çoğunlukla işverenlerin iş saatlerinde filosunu takip etmesine izin verir. Yani, şirketin izlediği araçları bulundurması ve filo izleme işleminden etkilenen operatör, sürücü veya çalışanın bu gerçeği bildirmesi şartıyla. Bu işin ötesine geçiyor. Bir aracın sahibi olan herkes için kendi araçlarında bir izleme cihazı kurması genel olarak geçerlidir.

Sahip olmadığınız bir aracı takip ederseniz veya aracınızı başka bir kişiye kiralarsanız ve daha sonra hareketlerini görmek için izleme cihazınızı kullanırsanız, yasadışı olur. Ceza eyaletten eyalete değişir. Texas’ta, böyle bir davranış, bir ihanet olarak kabul edilir ve bir yıl hapis cezası kazanabilir. Kaliforniya’da, uygunsuz takipten suçlu olan bir kişi, hapishanede maksimum altı ay süre alırken, işletmeler lisanslarını kaybederler. Çoğu diğer eyaletlerde, yasadışı takibi, önemli miktarda hapis cezası verebilir.

Filo yönetimi kanunları ve yönetmelikleri eyaletten eyalete göre farklılık gösterdiğinden, önemli farklılıklar şunlardır: Kaliforniya, takip ettiğiniz herhangi bir kişiyi bilgilendirmenizi ve rızasını almayı gerektirir, aksi takdirde bu bir kabahattir. Connecticut, çalışanlarının bilgisi dışında gözlemlenmesini yasaklar.

Yelpazenin diğer ucunda, bir New York mahkemesi, bir işverene, bir çalışanın özel aracını izletmesine izin verdi; çünkü çalışan, zaman çizelgelerinde yattığı için zaten disipline edilmiştir. Bir New Jersey mahkemesi, gizlilik için azalmış bir beklentiye sahip olacağınız kamuya açık yollarda ilerlediğiniz için, GPS izleme cihazlarının gizli kullanımı bile yasal olduğunu kararlaştırdı.

Herhangi bir yeni teknolojide olduğu gibi, yasalar hala öğreniliyor. Bir vaka başka bir pakette farklıdır ve bir mahkemede yasal olabilecek bir şey başka bir ülkede yasadışı olabilir.

DOT yönetmeliklerine uygunluk

ABD Ulaştırma Bakanlığı, eyaletler arası taşıyıcıların nasıl takip edileceği konusundaki yönergeleri yayınladı. CSA 2010 kapsamında, filo yöneticisi şunları sağlamalıdır:

-Teftiş süresince tespit edilen tüm ihlallerin bir listesi.-Devlet tarafından sağlanan kilitlenme raporları.-Federal ya da devlet araştırmacıları tarafından tespit edilen tüm ihlallere ilişkin raporlar.

Kongre ayrıca tüm filo yönetim sistemlerinin tüm araçlarda elektronik dahili kayıt (EOBR) cihazlarına sahip olmasını zorunlu kılmıştır. Bu cihazların Federal Motor Taşıyıcı Güvenliği Danışmanı tarafından usulüne uygun olarak onaylanmış olması ve görev durumunun kaydını tutması ve ilgili makamlara göndermesi gerekir.

EOBR’deki diğer bir madde, sürücülerin çalıştıkları saat sayısını bildiriyor ve her vardiyadan sonra 10 saatlik bir mola almadan 14 saatin ötesine geçmemelidir. Sürücülerin sekiz günlük sürede 70 saatten fazla sürmesine izin verilmez.

Bu gereksinimlerin hepsi doğru filo yönetim sistemleriyle kolayca karşılanabilir.

2. Avrupa Yasaları

 Avrupa’da, ülkeler hangi filo izleme türünün yasadışı olduğunu ve hangilerinin yasalar içinde iyi olduğunu düşünürken genel olarak aynı mantık hattını takip etmektedir. Örneğin, Birleşik Krallık’ta, şirketin sahip olduğu ticari araçların izlenmesi yasaldır ve çalışanlar, takip edildiğinin farkına varmaları ve bunun için açıkça izin vermeleri gerekir. Ayrıca özel kullanımdaki iş araçlarını izliyorsanız, araç çalışma saatleri dışında kullanıldığında sürücünün mahremiyetinin korunmasını sağlamak için aracınıza bir gizlilik düğmesi yüklemeniz gerekir. Kapalı izleme yalnızca araçların konumlandırılması için kullanılır ve bu araçtan sorumlu çalışan, izcinin orada olduğunu bilmelidir.

Hiçbir koşulda bir çalışanı izlemek yasal değildir.

Ancak Avrupa Birliği’nde, bilmeniz gereken iki kanun daha vardır. Bunlardan birisi AB Sürücü Saatleri ve Takograf Yasasıdır. Bu yasa, tüm ticari araçların, sürücü saat düzenlemelerine uyması ve bu araçların ağırlığı 3,500 kilogramın üzerindeyse araçlarına bir takograf takılması gerektiğini belirtmektedir. Bu, aracı izlemek için herhangi bir planınız olmasa da, bir süre boyunca motor hızını günlüğe kaydedebilmeniz anlamına gelir.

Hizmet saatlerinden bahsetmişken, AB’de en az 12 ton ağırlığında bir araçta çalışan bir sürücüye yalnızca günde dokuz saat veya haftada 56 saatlik izin verilmektedir ve 4.5 saatlik çalışmanın ardından 45 dakikalık bir molaya ihtiyaç duyulmaktadır. Ve her gün 11 saat dinlenmeye ihtiyaçları vardır.

Avrupa’da filo yöneticilerinin dikkat etmesi gereken bir diğer kanun, tanımlanabilir verilerin aktarılmasını yöneten Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi’dir. Bu, bir çalışanını ad, kimlik numarası veya başka yollarla tanımlayan veriler anlamına gelir. Böyle bir durumda, etkilenen çalışanların, toplanan veriler ve bunlara kimin erişebileceği konusunda ve hangi amaca yönelik olarak bilgilendirilmesi gerekir. AB direktifi, Avrupa vatandaşlarının verilerini üçüncü şahıs şirketlerine, filo yönetim servis sağlayıcılarına dahil etmelerini yasakladığı için, bu durum küresel filolar için oldukça hantaldır.

2. Türkiye Yasaları

Ne yazık’ki Türkiyede konu ile ilgili herhangi bir yasa metnine ulaşamadım. Sadece sistemi araçlarına taktırmak isteyenler sevis sağlayıcılar ile ikili sözleşmeler yaparak araçlarına takip cihazını taktırabiliyorlar.

Özel hayatı koruma kanunu uyarınca sistemi araca taktırmak için ruhsat sahibi  olmanız gerekiyor.  Yani bir başkası üzerine kayıtlı, sahibi olmadığınız bir  araç üzerine araç takip cihazı taktıramıyorsunuz.

Not:Bu sayfada yer almasını istediğiniz Herhangi bir yasa mevzuatı varsa bana linkini atmanız halınde yazı güncellenecektir.

4. Diğer Başlıca Piyasa Kanunları

Aynı ilkeler diğer pazarlarda da geçerlidir. Bu, nerede olduğunuza bakılmaksızın şirketinizin araçlarını izlemek genelde yasaldır, ancak yalnızca çalışma saatleri içerisinde sahip olduğunuz araçları izleyebilirsiniz. Ayrıca, çalışanlarınız gibi bireyleri de takip edemezsiniz.

Kişisel gizliliğin korunmasını sağlamak için önlem almalısınız. Örneğin, Avustralya’da farklı devletlerden işyeri gözetim faaliyetleri, bir filo takip cihazı işledikleri araçlara kurulacaksa, bir işverenden 14 gün öncesinden yazılı olarak bir yazılı bildirimde bulunmalarını gerektirir. Yazılı bildiride aşağıdaki bilgiler bulunmalıdır:

-Ne tür bir izleme yapılacak?-Filo izleme neden yapılmaktadır (örneğin sürücü davranışını, araç hızını ve çalışan verimliliğini izleme)?-Filo izleme cihazları kurulduğunda ve şirket ne zaman kullanmaya başlayacak?
Ne kadar süreyle veri toplanacak, ne kadar süre saklanacak?

Yazılı bildirinin üstünde, izlenen aracı kullanan sürücünün izlendiği hakkında net bir şekilde bilgilendirilmesi gerekir.

Bunların hepsini yapmazsan gizli gözetim için mahkemeye çıkarılabilirsin. Ve bu cezai bir suçtur. Avustralya’da  7000 teknisyen kendi rızaları olmadan  arabalarda izleme cihazları monte edildiği için  çalıştıkları şirket aleyhine dava açtı.

Dahası, telekomünikasyon, çalışanları, izin almaları için bir şart koşarak, izleme cihazlarına onaylarını vermeye zorlamakla suçlanıyordu. 

Hindistan hükümeti aynı zamanda radyo frekansı tanımlama etiketlerinin veya RFID etiketlerinin ağır motorlu araçlara orta büyüklükte olmasını şart koştu. RFID etiketleri öncelikli olarak elektronik ücret toplama için kullanılır, ancak aracın izni olmadan bile herhangi bir aracı izlemek için hükümet tarafından kullanılabilir. Görev, ayrıca, ülkedeki kişisel bilgilerin sağlanmasını istemeyen mevcut bir gizlilik yasasını da ihlal ediyor. Orta ve ağır araç kategorisine giren araçların RFID etiketlerini takmalarını istemekle, araç sahiplerinin kişisel bilgilerini saklama  şansını ortadan kaldırmaktadır. Hükümet ayrıca, bir aracın hızını sınırlayan GPS tabanlı cihazlar kullanmayı planlıyor ve böylece yoldaki tüm araçlar hız sınırlarının üzerine çıkamayacaklar.

Genel olarak, filonuzu yasal olarak takip etmenin temel kuralı, çalışanların değil araçların izini sürmenizdir.
Yalnızca sahip olduğunuz araçları izleyebilirsiniz.
İzlerken, çalışanlarınıza bu konuda bilgi vermelisin ve bu izleme faaliyetini kabul etmeliler.
Filonuzda kullandığınız takip sisteminin işletmenize ne yarar sağladığının anlatılması ve toplanan verilerin onlara karşı kullanılmaması hakkındaki tüm endişelerini gidermeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

WhatsApp chat