Menü

Araç Takip Cihazı çeşitleri

30 Ağustos 2017 - GPS Ansiklopedisi

Filo yönetim sisteminizin ana bileşeni, araçlarınızdaki ve sürücülerinizle ilgili konum bilgilerini ve diğer veri türlerini toplayacak olan izleme cihazıdır. 4 temel izleme cihazı türü vardır:

1. OBD II port’lu izleme cihazları

2. Kablolu izleme cihazları

3. Mıknatıslı izleme cihazları

4. Kişi izleme cihazları

 

1. OBD II port aygıtlarını takın ve çalıştırın

OBD II bağlantıları öncelikle aracın emisyon seviyesini test etmek için tasarlandı. Bununla birlikte, bu bağlantı noktaları da arıza tespit aletleri ve kod okuyucuları için, bağlantı kolaylığı sağlamıştır, kod okuyucuyu OBD II portuna bağladığınızda aracın sorun kodunu görmek maksadı ile kullanılmıştır ,  Daha sonra kod, aracın arızalı olup olmadığını belirlemek için okunabilir.

Tarayıcı veya kod okuyucusu, arıza giderildiğinde hata kontrol lambasını kapatarak da sıfırlar.

OBD II portları ya da araç üstü tanılama bağlantı noktaları, 1990’ların ortalarından beri dünya üzerinde  satılan çoğu otomobilde ve 2000’den sonraki her otomobilde zorunlu donanım olarak bulunmaktadır. Aracınızın gösterge panelinin yakınına monte edilmiş 16 noktalı bir konektöre sahipsiniz. 

 

 

GPS takip cihazı  OBD II portuna bağlandıktan sonra  motor hızı, sıcaklık, yakıt ekonomisi ve araç hızı gibi yararlı bilgileri toplar ve iletir. Bu cihazlar, aracınızın performansını ve verimliliğini bilmenize yardımcı olurken sürücünün davranış ve becerilerini de gösterir.

Filo yönetimi söz konusu olduğunda, dahili izleme sunabilen GPS araç takip cihazı Tak ve çalıştır olduğundan, montaj genellikle  hızlı ve kolaydır. Cihazı kendiniz ve birkaç saniye içinde kurabilirsiniz. Bu cihazı kullanmanız size pahalıya mal olacak kurulum ücretlerinden tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, hepsi olmasa da çok çeşitli araçlarla daha iyi uyumluluk sunar. Dahası, bir tak-çalıştır GPS izleyicisini bir araçtan diğerine kolayca aktarabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda gerçek zamanlı izleme bilgilerini sağlayabilirsiniz. Kablolu cihazların pratik olmayacağını düşündüğünüz durumlarda ODB II  izleme cihazlarını tam size göredir; çünkü izleme cihazını bir araçtan diğerine sık sık taşımanız kolaydır.

Kısacası tak ve kullan OBD II filo izleme cihazları bugün bir araçta, yarın başka bir araçta kullanmanız için daha fazla esneklik sunar.

Kullandığınız tak ve kullan OBD II cihazına bağlı olarak, ihtiyacınız olan tüm verileri elde edebilirsiniz. Araç konumları, sürücü davranışları, sert sürüş, aşırı rölanti, hız, motor istatistikleri ve diğer araçlara özgü veriler hakkında ayrıntılı raporlar alabilirsiniz. Bu veriler, filonuzu kolayca yönetmenize yardımcı olması için gösterge tablonuza gönderilir.

Kurulum:

Tak ve kullan OBD II cihazının kurulması oldukça basittir. Önce aracınızdaki OBD II bağlantı noktasını bulmanız gerekir. OBD II portu, 2000 yılından sonra üretilen tüm araçlarda bulunur ve genellikle sürücü tarafındaki panel altında biryerlerde bulunur. OBD II bağlantı noktası genellikle kapağın arkasında gizlidir.

OBD II kapağını açın  tak ve çalıştır gps izleme aygıtını fiş yuvasına takarak bağlayın. Bundan sonra, cihaz şimdi aracınızın yerini izlemeye başlayabilir ve filonuzu yönetmek için ihtiyaç duyduğunuz verileri iletebilir.

Izleyiciler genellikle önceden programlanmış olarak gelir ve kurulumdan sonra kullanıma hazırdır. 

 

2. Kablolu izleme cihazları

Filonuz için kablolu bir izleme cihazı idealdir. Örneğin kendi filonuza sahipseniz veya tek bir aracı izlemek istiyorsanız. Adından da anlaşılacağı üzere, temel otomotiv elektrik bağlantılarını kullanarak motorsiklet, otomobil veya kamyona montajlamanız  gerekecektir.

En büyük avantajı GPS cihazının aracın Aküsünden güç çekmesi ve cihazın şarj edilmesinin gerekmemesidir.

Dahası, bağlantıları kolayca sökülemeyeceği için kaybolmaz. Tak ve çalıştır cihazlarının aksine, sabit kablolu izleme cihazları gizli montaj yapıldığından sürücü tarafından açıkça görülemez.

Bu nedenle, kablolu izleme cihazları araç hırsızlığı vakaları için mükemmeldir.

Hırsız, aracın izlendiğini bilemeyeceği için yakında yakalanacağını tahmin edemez. cihazın nereye montajlandığını bilmedikleri içinde kolaylıkla cihazdan kurtulamazlar.

Kurulum:

Öte yandan, kablolu cihazların çoğunlukla üreticinin montaj servisleri veya onaylanmış taşeronları tarafından kurulması gerekir. Seçtiğiniz cihaza bağlı olarak, kurulum süresi 30 dakikaya kadar değişebilir. Kablolu cihazlar  sıkça kurulum ve kaldırma işlemlerinin yapıldığı durumlarda (örneğin, düzenli olarak güncellenen kısa vadeli kiralık araçlar gibi) veya taşeronların performansını ve yerini izlemek için kullanıldığında çok fazla zaman ve para harcamanıza neden olacaktır.Birkaç düzine ya da yüzlerce araçtan oluşan büyük bir filonuz varsa, çok uzun sürecek bir montaj süresine ihtiyaç vardır ve kurulum iş akışınıza  olabildiğince az müdahale etmek ve engel olmamak  için aşamalı olarak yapılması için montaj uzun bir süreye yayılabilir.

 

3. Portatif  izleme cihazları

Genellikle sürekli izlenmesi gerekmeyen, sabit elektrik montajı yapılamayan  veya konteyner gibi başkasına ait araç veya araçlar  ile taşınan değerli yüklerin takip edilmesi için sök-tak şeklinde dizayn edilmiş üzerinde çok güçlü mıknatıslar bulunan, içinde ise 1-4 hafta arası cihazı çalışır vaziyette tutabilen şarj edilebilir batarya bulunan cihazlardır.

En büyük avantajı profesyonel montaj gerektirmemesi ve takip edilecek araç veya eşyanın elektrik kaynağı olmasada rahatça kullanılabilmesidir.  Cihaz içerisinde şarj edilebilen lithium-ion pilleri sayesinde uzun süreler boyunca aktif kalabilmektedir. Bu cihazlar neredeyse her yerde kullanılabilecek kadar kompakt bir yapıya sahiptirler.

Pil ömrü tek bir şarj ile birkaç günden haftalara kadar  dayanabilir.

Ayrıca hareketi algılayan, pille çalışan cihazlarda vardır, bu nedenle yalnızca araç hareket halindeyken güç kullanır; bu sayede cihaz pillerinden daha fazla yararlanabilecektir.  

Dezavantajları arasında ise cihazın şarj edilebilmesi için tekrar çıkış konumuna dönmesi veya gittiği yerde sökülerek yeniden şarj edebilecek birilerine ihtiyacının bulunmasıdır. 

Ayrıca iyi gizlenememiş cihazlar başkaları tarafından farkedildiğinde rahatça bulunduğu yerden sökülerek götürülebilir. Yani cihazın güvenliğini sağlamak kolay değildir.

 

4. Kişi izleme cihazları

Bir başka izleme cihazı türüde kişi, çocuk ve evcil hayvan izleme için geliştirilmiş çok küçük boyutlarda içinde şarj edilebilir dahili pili bulunan cihazlardır.

Bu cihazlar kompak yapısı gereği  cep, çanta, ve evcil hayvanların tasmalarına rahatça gizlenebilir.

 

 

Son zamanlarda kol saati şeklinde olan izleme cihazlarıda büyük talep görmektedir. Bu şekilde çocuğunuzun koluna takacağınız kol saati görünümlü takip cihazı kimsenin dikkatini çekmeyecektir. Özellikle kalabalıkta kolay kaybolma tehlikesi olan küçük çocuklar için ideal izleme yöntemi olarak kabul edilir. Aynı zamanda kaçırılma vakaları içinde saat üzerinde bir s.o.s düğmesi bulunmaktadır. Çocuğa verilecek küçük bir eğitim ile tehlike anında bu düğmeye basması sağlanabilir.

 

 

Kullanım amacına göre dizayn edilmiş cihazlardan bir başkasıda Pet izleme cihazlarıdır. Bunlar izlenecek evcil hayvanın cinsine göre genelde tasmaya montajlı olarak imal edilirler. Mesela av köpeğiniz ormanda veya kayalıklarda sıkışmış olabilir ve size geri dönmeyebilir daha kötüsü vahşi bir hayvanın saldırısına uğramışta olabilir. Bu durumda tasmasındaki izleme cihazı vasıtası ile köpeğinizi rahatça bulabilirsiniz. 

Daha gelişmiş izleme cihazlarıda vardır bunlar kaplumbağaların, balinaların, göçebe kuşların  veya diğer vahşi hayvanların izlenmesini sağlayacak genelde araştırmacı ve bilim adamlarının kullandığı cihazlardır. Bu daha akademik bir konu olduğundan detayı Bloğumda işlenmeyecektir.

 

 

 

Bir cevap yazın

WhatsApp chat