Menü

GPS Takip Sözlüğü

4 Eylül 2017 - GPS Ansiklopedisi
GPS Takip Sözlüğü

.

.

.

.

.

.

.

GPS Teknolojisini Anlama

Birçok kişi araştırmaya başlarken ve GPS izleme endüstrisinde sunulan çeşitli ürünler hakkında bilgi edinirken genellikle çelişkiye düşerler. Tracking System Direct (TSD), GPS ve telematik endüstrileri yolculuğuna başlarken, ebeveynlerin, işletmelerin ve polis teşkilatlarının ilk kez duyacakları araç yönetimi ve GPS izleme teknolojisi ile ilgili birçok terim ve kelimenin bulunduğu bilinirr. Bu sözlük, GPS izleme endüstrisinde sıklıkla kullanılan terimlerin, kelimelerin ve cümlelerin çoğuna basitlik ve anlayış getirmek ve GPS ile ilgili tanımların kapsamlı ve kapsamlı bir şekilde incelenmesiyle ilgilenen herkes için bir kaynak sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.

A-GPS

A-GPS, “Yardımcı Küresel Konumlandırma Sistemi” terimiyle ilişkili kısaltmalardır. Yardımcı GPS, temelde hem GPS uydu hem de hücresel / kablosuz teknolojilerin kombinasyonunu ifade eder. A-GPS, genellikle GPS izleyicisine kaydedilen konuma dayalı verilerin nasıl iletildiğini tanımlamak için kullanılan ve kullanılan bir terimdir.

Aktif (Active)

Etkin izleme, daha yaygın olarak kullanılan gerçek zamanlı izleme terimi ile eş anlamlıdır . Aktif, yalnızca GPS izleme verilerine anında uzaktan erişime sahip olmak demektir.

Alkalin pil (Alkaline Battery)

Alkalin piller tüketici elektroniği ürünlerinde en yaygın kullanılan pil şeklidir. Uzun bir raf ömrüne sahip olduğu bilinen alkalin piller, aynı zamanda yüksek kaliteli güç kaynakları olarak görülür.

Atomik Saat (Atomic Clock)

Adı oldukça korkutucu gelse de, atom saati basitçe atomların periyodik hareketleri yoluyla zamanı hesaplamanın bir yoludur. Atomic clockwork, GPS hassasiyetinin hassas bir şekilde hesaplanmasını sağlayan bir zamanlama mekanizması sağlamak için Global Positioning System üniteleri tarafından kullanılır.

Otomatik Hırsızlık Kurtarma (Auto Theft Recovery)

Bir araç veya mobil eşya çalınırsa, güvenli bir şekilde geri yükleme işlemi. Gerçek zamanlı GPS takip cihazları, bir otomobilin taşınması durumunda cihazlar sizi uyarabileceklerinden ve teknolojinin bir otomobilin bulunduğu yere 24 saat erişebilmelerini sağladığı için, otomatik hırsızlık kurtarma / önleme sistemi arayan insanlar tarafından sıklıkla kullanılır.

Yardımcı Güç (Auxiliary Power)

Yardımcı güç, bir izleme birimi veya elektronik aygıt tarafından kullanılan ek veya ikincil güç kaynağına işaret eder. Bu, cihazın birincil güç kaynağından, lityum iyonu veya alkalin gibi bir dahili pil sisteminden ziyade sisteme güç sağlamak için alternatif çakmak adaptörü veya Akü bağlantısı gibi alternatif bir güç kaynağı kullanan bir GPS ünitesine atıfta bulunabilir.

Araba takipçisi (Car Tracker)

Herhangi bir otomobilin hareketlerini izlemek için kullanılan GPS araç yönetim sistemi. Genellikle ebeveynler tarafından gençlere yönelik davranışlarını gözlemlemek için kullanılırlar , işletmeler, çalışanların sürüş faaliyetlerini ve gözetim yapmak için polis teşkilatları ise gözetim altındaki suçluları izlemek için kullanılırlar .

Gizli Gözetim (Covert Surveillance)

Başka birinin faaliyetleriyle ilgili verileri veya bilgileri gizli bir biçimde edinme, gözlemleme veya kaydetme davranış veya eylemi. Özel araştırmacılar ve polis departmanları, araç takip sistemlerini güvenlik uzmanları ve kolluk kuvvetleri arasında çok popüler hale getirerek bilgileri gizli bir şekilde toplamak için temel bir ihtiyacı vardır .

Sürücüler (Drivers)

Bir cihaz veya GPS ünitesi üzerinde kontrol gücü olan bilgisayar programı şekli. GPS izleme cihazları bir kişisel bilgisayara bağlandığında, sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için yeni sürücüler yüklemeniz gerekebilir.

Yaşlı İzleme (Elderly Tracking)

Kişisel güvenliğini artırmak için yaşlı bir vatandaşın sürüş alışkanlıklarını ve davranışlarını izleme ve gözlemleme süreci. Çoğu aile, yaşlı bir aile üyesi tarafından işletilen araçlara, kıdemli otomobilin güvenli bir şekilde sürüşünü veya kaybolmamasını sağlamak için gerçek zamanlı izleme sistemlerini yerleştirmeyi tercih etmektedir.

Harici GPS Anteni (External GPS Antenna)

GPS uydularından konum verilerini almak için kullanılan ekipman veya donanımın önemli bir parçasıdır ve harici GPS antenleri izleme cihazından ayrı olarak tasarlanmıştır. Harici anten GPS ünitesinden bağımsız olmasına rağmen, GPS donanımının GPS sinyallerini almasına olanak tanır. Dış antenler, izleme cihazının yerleştirilmesi açısından çok yönlülüğü ve esnekliği arayan işletmeler arasında popülerdir.

Filo yönetimi (Fleet Management)

Yönlendirme, sürücü güvenliği, müşteri hizmetini iyileştirmek ve tüm şirket etkinliğini iyileştirmek için tek bir şirketin sayısız mobil varlıklarını ve araçlarını denetleme ve yönetme süreci. Sahada çalışan tüm araçlara uzaktan erişmek, şirketlere ekipmanı korumanın, çalışanların rotalarını daha etkin bir şekilde kontrol etmenin ve yakıt tüketimiyle ilişkili maliyetleri azaltmanın bir yolu olmasını sağlıyor.

Coğrafi Çit (Geo-Fence)

Coğrafi çit veya güvenli bölge tanımlaması birçok gerçek zamanlı izleme sistemi arasında ortak olan uyarı özelliğidir. Esasen bu özelliğin nasıl çalıştığı kullanıcının haritadaki belirli bir alanın çevresinde sanal bir sınır veya “çit” oluşturmasına izin vermektir. Uyarı, GPS ünitesi veya izleme platformunda kullanılan yazılıma  programlanır ve izlenen nesne / varlık o sanal sınırdan girdiğinde veya çıktığı zaman, e-posta veya hücresel metin mesajıyla GPS kullanıcısına bir uyarı gönderilir.

Coğrafi Etiketleme / Coğrafi Kodlama (Geotagging/Geocoding)

GPS izleme yoluyla elde edilen boylam ve enlem konumlarını içeren coğrafi verilerle fotoğraf, video verileri, RSS yayınları veya web sayfaları gibi dijital medya formlarını bağlama, bağlama veya etiketleme süreci. Bu özellik, yolculuğunu belgeleyen ve arkadaşlar ve aileler için bilgi yükleyen açık hava maceracılar arasında popülerdir.

GPS Küresel Konumlandırma Sistemi (Global Positioning System)

Hem GPS araç takip hem de GPS navigasyon endüstrisinin kalbi ve ruhu. Küresel Konumlandırma Sistemini tanımlamanın en basit yolu, ABD Savunma Bakanlığı tarafından tasarlanan ve kontrol edilen, gezegeni çevreleyen uyduların organize bir ağ olması olacaktır.

Google Earth

Google tarafından tasarlanan ve güncellenen uydu görüntüleme programı, birçok GPS sisteminin kaydedilmiş veya canlı izleme verilerini sergilemek için birincil kaynak olarak kullandığıdır. Bilgisayar bilgi programı kullanıcılara tarihi imajlara, sokak görüntülerine, 3B binalara ve daha fazlasına erişim olanağı sunar.

GPRS

GPRS, “Genel Paket Radyo Hizmetleri” nin baş harfleridir ve temelde mobil iletişim cihazları ve verilerin aktarılmasına izin veren şebekeler tarafından kullanılan bir radyo teknolojisine gönderme yapar.

GPS Navigasyon Cihazı (GPS Navigation Device)

GPS teknolojisinin en yaygın kullanılan şekli olan navigasyon sistemleri, genellikle araçta bulunan ve bir otomobilin 12 volt sistemine monte edilen ve ön ön camın üzerine yerleştirilen elektronik cihazlardır. GPS, uydu sinyalleri alır ve bu verileri konumu doğru bir şekilde belirlemek için kullanır. Aygıtlar daha sonra yönlendirme veya yol tarifleri olan sürücülere yardımcı olmak için haritalama programları ile çalışır. Bu GPS teknolojisi, yeni yerler seyahat edenler için veya kaybolan insanlar için idealdir.

GPS Takip Sistemi (GPS Tracking System)

Konuma dayalı verileri yakalamak ve bilgiyi dahili belleğe (GPS alıcısı / pasif) saklamak veya bilgiyi kişisel bilgisayar aracılığıyla uzaktan canlı olarak erişmek için iletmek için kullanılan elektronik bir cihaz (Etkin / gerçek zamanlı). Bir GPS izleme sistemi, bir aracın, varlık veya kişinin konumunu doğru bir şekilde belirlemek için GPS uydularını kullanarak, seyahat edilen hızlar, gelen adresler / ayrılan adresler, en fazla yolculuk süresi, yapılan duraklar, yola çıkma süresi ve daha fazlasını içeren çeşitli konuma dayalı verileri kaydeder. . GPS izleme sistemleri genellikle nihai filo yönetimi çözümleri olarak tanımlanır .

GPX Biçimi (GPX Format)

Sistemlerin çakışan işletim sistemleri veya program yazılımı tarafından desteklenip desteklenmediğine bakılmaksızın, GPS kullanıcılarının dosya alışverişinde bulunmalarını sağlayan veri biçimi. GPX biçimi, kullanıcılara yol tarifleri yazmak, okumak ve indirmek için eşsiz bir yol sağlar.

GSM

Dönem şu an Avrupa’da sunulan tek hücreli hizmetin “Global System Mobile Communications” ı tanımlamak için kullanılır. Dijital mobil telekomünikasyon sistemleri için uluslararası bir standart olan analog bu teknoloji, analoga alternatif bir çözüm sağlamak için oluşturulmuştur. GSM kullanan mobil iletişim cihazları ve izleyiciler SIM kartları kullanır.

Sabit Tel (Hard-Wire)

Elektrik telleri / kabloları ile bir aracın veya ekipman devresinin bağlantısı (Otomobillerde çoğunlukla 12 voltluk sistem). Bu bağlantı şekli, cihazın dahili batarya dışında güç sağlaması için alternatif bir güç kaynağı sunar.

Arabirim (Interface)

Belirli bir bileşen seti arasındaki etkileşim noktasına atıfta bulunma. Her iki donanım veya yazılım seviyesine uygulanabilen bir arabirim, bir bağlantı, aygıt veya başka bir sistem aracılığıyla birbiriyle iletişim kurma yeteneğine sahip bağımsız nesneler sağlar. Geçmiş İzleme yazılımı, bir GPS kullanıcısının kaydedilen GPS verilerini uydu görüntüsü programında görüntüleyebilmesini sağlayan Google Earth yazılımıyla arabirim oluşturur.

Dahili Anten (Internal Antenna)

Bir sistemin verileri hesaplayabilmesi için GPS sinyalleri edinmede gerekli olan bir donanım parçasıdır. Harici bir antenin aksine dahili antenler GPS ünitesinin kendi içerinde bulunacak şekilde  tasarlanmıştır. Bu mühendislik tasarımı, izleme cihazlarının taşınabilirliği arttırmasına olanak tanır.

Lityum pil (Lithium Battery)

Pil teknolojisinin en yeni formlarından biri olan lityum iyon piller, uzun ömürlü güç sağlar ve alkalin pillerden çok daha hafiftir ve onları yüksek teknoloji sistemleri için çok daha verimli hale getirir. Lityum piller uzun raf ömrüne sahiptir ve en önemlisi alkalin piller gibi sızıntı yapmaya duyarlı değildir.

NMEA

Endüstri standardı olan bir dosya uzantısı formatını sağlayan elektronik endüstrilerinin arkasındaki birleştirici bir güç olan “Ulusal Deniz Elektroniği Birliği” nin kısaltmaları. Başlangıçta 1908’de deniz elektroniği ekipmanlarına yardım etmek için geliştirilen teknoloji şimdi GPS teknolojik sistemleri arasında yaygınlaşıyor.

İşletim Sistemi (OS)

Temelde bilgisayarlarda çalışan ve donanımları yöneten birden fazla veri ve programdan oluşan yazılım. İnsanların kişisel bilgisayarlarında her gün kullandıkları en yaygın işletim sistemlerinden bazıları Microsoft Windows programları ve Mac OS X’dir. Ancak Google, birçok insanın verimli olabileceğine inandığımız bir işletim sistemi oluşturma sürecindedir.

Pasif Takip Sistemi (Operating System)

Yaygın olarak veri kaydediciler veya alıcılar olarak etiketlenen pasif izleyiciler, GPS verilerini kaydeder ve daha sonra gözden geçirilmek üzere dahili belleğe depolar. Pasif bir izleyiciden gelen veriler USB bağlantı noktasını veya indirme kablosunu manuel olarak indirir ve sistemin çok daha düşük maliyetli olmasını sağlar ve aylık hizmet ücreti almaz.

RFID

Radyo Frekansı Tanımlama: Bir alıcıya bilgi veya veri ileten nesnelere bağlı radyo frekansı etiketlerini kullanan bir teknoloji türüdür.

Gerçek Zamanlı İzleme (Real-Time Tracking)

Kullanıcıların GPS verilerine internet vasıtası ile uzaktan erişmesine olanak tanıyan GPS izleme şeklidir. Gerçek zamanlı izleme birimi, GPS sinyallerini alır kaydeder ve ardından kullanıcıları, bir kişinin, aracın, varlığın veya nesnenin bulunduğu yere anında erişebilmelerini sağlayan bu bilgileri kablosuz ağlar vasıtasıyla iletir. GPS izleme şekli genellikle filo yönetimi, kiralık araç işletmeleri, nakliye firmaları ve herhangi bir hırsızlık durumuna karşın güvenlik/kurtarma amacıyla kullanılır.

Örnekleme oranı (Sampling Rate)

Konum güncellemelerinin alındığı ve bir GPS alıcısının dahili belleğine depolandığı veri sıklığıdır. GPS kullanıcılarına seyahatleri izlemenin bir yolunu sağlamak için birlikte kullanılan, bağımsız bir veri parçası yolunda güçlü örnekleme oranıdır.

Uydu (Satellite)

Belli bir insan yapımı nesnenin düzenli aralıklarla başka bir cisim(Dünya) etrafında döndüğü doğal olmayan fenomen (insanın alan probu gibi yarattığı nesne). Uydular, çeşitli iletişim amaçları için kullanılır.

Kısa Mesaj Servisi (SMS)  (Short Message Service)

Çağrı sistemleri tarafından kullanılana benzer bir teknoloji türü olan SMS, cep telefonları gibi mobil iletişim cihazlarına elektronik olarak kısa metin mesajları göndermek için bir yol sağlar. Veri miktarı genellikle belirlenmiş sayıda karakterle sınırlı olsa da, veri göndermek ve gerçek zamanlı bir izleme cihazından kullanıcının kişisel cep telefonuna uyarılar göndermenin en etkili yollarından biridir.

Genç İzleme (Teen Tracking)

Otoyolları ve sokakları paylaşan herkes için, gençlerin güvenliğini ve genel karayolu güvenliğini artırmak için gençlerin sürüş alışkanlıklarını izleme süreci. Birçok genç, tehlikeli hızlarda sürme eğilimi taşıyor ve gençler arasında prematüre ölüm nedeni listesinde yer alan motorlu taşıt kazaları nedeniyle, ebeveynler hem gençleri hem de gençlerin davranışlarını gözlemlemek için gerçek zamanlı izleme ve pasif izleme sistemleri kullanıyor.

Telematik (Telematics)

Telematik temelde telekomünikasyon sistemleri arasında veri veya bilgi ileten, alan ve depolayan teknolojiyi ifade eder. Telemetri olarak da adlandırılan telematik, GPS izleme endüstrisinde önemli bir rol oynamaktadır çünkü teknoloji veri aktarımında mobil iletişim sistemleri ile birlikte bilgisayarları ve kablosuz teknolojileri birleştiren GPS araç yönetimi veya seyir sistemleri kullanımını tanımlamak için sıklıkla kullanılmaktadır.

üçgenleme (Triangulation)

Uzaydaki üç GPS uydusu arasındaki göreceli boşluk vasıtasıyla mesafeyi ölçen bir matematiksel sistemi kullanarak, Dünya üzerinde çalışan bir GPS alıcısının tam konumunu doğru bir şekilde belirleyen gelişmiş bir işlemdir. Bir GPS sistemi, gökyüzüne doğrudan bir görüş açısı olan optimum bir konuma yerleştirildiğinde, GPS izleme verilerinin 2.5 metre doğruluğa kadar üçgenleme sistemi kullanır.
Bu ad GPS cihazının doğru konumu belirlemesi için en az 3 farklı uyduya bağlanarak konum bilgisi alması neticesinde doğmuştur.

USB girişi (USB Port)

Evrensel Seri Veri Yuvaları, bir kişisel bilgisayarda, yazıcılar, tarayıcılar, klavyeler ve benzeri çok sayıda diğer elektronik ekipmana bir arabirim sağlayan standart bir elektrik bağlantısı noktası olarak adlandırılır. GPS İzleme Anahtarı gibi pasif araç takip cihazları, kullanıcıların GPS izleme verilerini manuel olarak indirmek için GPS sistemini kişisel bir bilgisayarın USB portuna doğrudan bağlamasına olanak tanıyan donanıma tasarlanmış bir USB sürücüsüne sahiptir.

WAAS

1990’lı yılların ortalarında Ulaştırma Bakanlığı tarafından kurulan Geniş Alan Genişleme Hizmetleri (WAAS), GPS navigasyon ve izleme verilerinin doğruluğunu ve kullanılabilirliğini artırmak için oluşturulmuş bir sistemi ifade eder. Yer istasyonlarının geliştirilmesi ve GPS uydu sinyallerinin izlenmesi için servis ya da hatalar için herhangi bir boşluk bulunduğunu belirlemek üzere stratejik olarak ülke çapında yerleştirildi ve WAAS özellikli GPS alıcıları, konuma dayalı veri ve konumun üstün doğruluklarına sahip oldu.

Suya dayanıklılık (Water Resistant)

Sık karşılaşılan bir yanılgı, suya dayanıklılığın su geçirmezlikle aynı olmasıdır. Fakat değildir. Suya dayanıklılık, donanımı, devreleri ve GPS bileşenlerini nemden uzak tutma kabiliyetine işaret eder. Aracının dışına su geçirmez bir araba izleyici kullanmak isteyenler, GPS izleme ünitesini elemanlardan korumak için ek önlemler almalıdır. Bunlar cihazı strech film ile sarmak veya su geçirmez bir çanta veya kap içerisine koymak olabilir. Bu koruma işlemi cihazı dış etkenlere karşı dayanıklılığını ve kullanım ömrünü arttırmada en önemli faktörlerden biridir.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

WhatsApp chat