Menü

Canlı izleme Gereklimi?

10 Ocak 2018 - Canlı İzleme
Canlı izleme Gereklimi?

 

Gps cihazları ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi olan canlı izleme gereklimi? yoksa sadece SMS ile cihazları yönetmek yeterlimidir sorusuna açıklık getirmek istiyorum.

GPS cihazlarının can damarı olan canlı izleme platformu gibi gerekli bir sistem için yıllık cüzi bir rakkam ödememek için bu cihazları alanlar neredeyse kırk takla atmaktadırlar.
Şimdi Kullanım tarzlarına göre bir kaç senaryo üzerinden cihazların verimli olup olamayacaklarına bakalım

Sadece SMS ile Kullanım:
Bu tip cihazların hepsi sadece anlık konum bilgisi gönderir ve hiçbiri geçmişe dönük bilgileri size veremez. Ayrıca hareket halinde olan bir aracı SMS ile takip etme şansınız  sıfırdır. Çünkü siz cihazı aradığınızda veya sorgulama mesajı attığınızda cihaz sadece o anki konum bilgisini size gönderecektir. Harita üzerinde gördüğünüz konum sabittir ve araç ile birlikte hareket etmez.
Bütün gün elinizde telefon dakika başına cihazı arayıp veya mesaj atıp güncel konum bilgisi’mi isteyeceksiniz?
Peki siz uykudayken aracınızın yerinde durduğunu bilgisini nasıl alacaksınız?

Diyelim’ki bir GT02A gibi çok ucuz ve boş bir GPS cihazı aldınız ve sadece sms ile konum sorgulayacaksınız. Cihazın takılı olduğu araç sizin haricinizde eşiniz, çocuğunuz, elemanınız tarafından kullanılıyor veya en kötüsü gece çalındı ve kapalı bir alana götürüldü. Ucuz veya pahalı Hiçbir cihaz kapalı alanda GPS uydularına bağlanma yeteneğine sahip olmadığı için siz cihazı aradığınızda veya sorgulama mesajı attığınızda cihaz uydudan veri alamadığı için kapsama alanı içinde dahi olsa size konum bilgisi göndermeyecektir.
Bu durumda Cihazın takılı olduğu aracı nasıl Bulacaksınız?

Sadece Data(internet paketi) ile kullanım:
Bu tarz bir kullanım şeklinde bir canlı izleme platformuna üyeliğinizin olması gerekir. Aslında bilinenin aksine en ekonomik işletim maliyeti olan sistemde budur. Asıl Faturayı şişiren SMS paketleridir. Örnek vermek gerekirse ortalama bir cihaz aylık 100mb data kullanır bugünün fiyatları ile operatörlerden 5TL’ye alabileceğiniz bir internet paketi ve 3-4 TL’ye canlı izleme platformu üyeliği ile aylık 8-9TL’gibi bir maliyet ile cihazı kullanma şansınız vardır.
izleme platformu kullanmanın Avantajlarına gelirsek öncelikle ister cep telefonunuzdan ister bilgisayardan isterseniz tabletten yani internet erişimi olan herhangi bir cihazdan platforma giriş yaparak aracın canlı konumunu görebilirsiniz. Eğer araç hareket ediyorsa geçtiği yolları iz şeklinde harita üzerinde gösterecektir. Ayrıca Geçmişe dönük kayıtlar server tarafından kaydedildiğinden istediğiniz herhangi bir tarihi girerek
-Aracın rotasını ve geçtiği güzergahları,
-Güzergahta aracın yaptığı hızı,
-Kontağın ne zaman açıldığı ve kapandığı bilgisini,
-Aracın Tur sayısı ve Tur güzergahlarını,
-Aracın kaç saat mola verdiğini,
-Aracın katettiği toplam km’yi
Platformun arabirimi üzerinden görebilirsiniz. Aslında mantıklı düşünecek olursak sadece SMS kullanarak bu kadar bilgiye ulaşmanız zaten mümkün olmayacaktır.

Şimdi SMS kullanımında örnek gösterdiğimiz aynı senaryoyu bu kez internet paketi kullanarak yeniden ele alalım.
Diyelim’ki bir GT02A gibi çok ucuz ve boş bir GPS cihazı aldınız ve sadece internet paketi kullanıyorsunuz. Cihazın takılı olduğu araç sizin haricinizde eşiniz, çocuğunuz, elemanınız tarafından kullanılıyor veya en kötüsü gece çalındı ve kapalı bir alana götürüldü. Ucuz veya pahalı Hiçbir cihaz kapalı alanda GPS uydularına bağlanma yeteneğine sahip olmadığı için cihaz uydudan veri alamadığı için kapsama alanı içinde dahi olsa servere konum bilgisi göndermeyecektir. Bu durumda Cihazın takılı olduğu aracı nasıl Bulacaksınız?

İşte şimdi canlı izleme platformunun size getireceği avantajları sıralayalım.
1-Canlı izleme platformuna kayıtlı Cihaz her 10 sn’yede servere konum bilgisi gönderir yani siz servere girdiğinizde aracın geçtiği bütün güzergahları 10 ar sn. aralıklar ile canlı olarak görür ve aracın güzergahını takip edebilirsiniz.
2-Aracı kapalı alana çektiler ve cihaz GPS uydularına bağlanamadığından konum gönderemedi zaten en son 10sn önce gönderdiği ve serverin kaydettiği konum o kapalı alanın önü olacağından bu bilgi sizi aracın kapatıldığı yerin kapısına kadar götürecektir.
Oraya kadar gitmişken size sadece aracın kapatılabileceği muhtemel yerleri araştırmak veya polise haber vermek kalır.
Çünkü aracınız son konum gönderilen yerdeki 30-50Mt çapındaki bir alandadır.

Ayrıca canlı izleme platformu içerisindeki uyarı ayarları sayesinde GPS cihazınızda bu özellikler olmasa dahi bazı uyarıları sizin e-mail adresinize gönderir. Bunlar:
-Aracın harekete geçtiği
-Aracın tanımladığınız güvenli bölgeden çıktığı
-Aracın tanımladığınız güvenli bölgeye geri döndüğü
-GPS cihazının çalışıp çalışmadığı
Gibi bilgileri ilgili olay gerçekleştiğinde size bildirecektir.

SMS ve Data(internet paketi) Birlikte kullanımı:
ST-1 veya MT-1 gibi GPS cihazına sahipseniz. Cihazın bütün özelliklerini sonuna kadar kullanmak ve aracınıza üçlü güvenlik sağlamak amacı ile SMS+Data+Canlı izleme Platformu’nu bir arada kullanmanızı öneririm.
Bu cihaz Motorsiklet veya her türlü araç için ihtiyacınız olabilecek bütün güvenlik hizmetini tek başına sağlayacaktır.
-Gelişmiş SMS alarm’ları sayesinde araca herhangi bir müdahale olduğunda sizi bilgilendirir.
-İnternet paketi üzerinden servere her 10 sn.yede veri göndererek aracın tüm hareketlerini kayıt altına alınmasını sağlar.
-Uyku modu sayesinde araç hareketsiz kaldığında veri gönderimini keser ve internet paketinde hatırı sayılır bir tasarruf sağlar.

Yukarıdaki örneklere göre 3-5 kuruşun hesabını yapmadan aldığınız cihazların tüm özelliklerini sonuna kadar kullanmanızı içtenlikle öneririm zira en ihtiyacınız olduğu bir anda keşke dememeniz için cihazda SMS+Data+Server bir arada kullanmanız aracınız üzerinde eksiksiz bir güvenlik sağlayacaktır. 

Cihazınız için canlı izleme aboneliği satın almak için Tıklayınız.

 

Kişisel hakların korunması ile ilgili Yasal Uyarı :

Yeni 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu Kişisel Verilerin Kaydedilmesini, İzinsiz Kullanılmasına İlişkin Bilgidir.

Gsmaractakip.com Gps Araç ve Motosiklet takip Cihazı veya Bireysel Canlı İzleme cihazları ve Sistemini kullanan kişilerin kendilerine ait sahip oldukları araçları eşyaları vb. varlıklarını izleme, koruma ve bilgi edinme amacıyla kullanmaları için tasarlanmıştır. Bu cihazı aynı zamanda işverenlerin yazılı izinleri sayesinde personelleri ya da izin veren kişilerin yazılı bilgisi dahilinde işverenler, belirtilen amaçlarda kullanabilir. Cihazların ve izleme sisteminin uygunsuz kullanımı hallerinde (tehdit, şantaj ve kişilik haklarına tecavüz yoluyla menfaat sağlamak v.s.) doğabilecek yasal sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir.

Bu tür uygulamalar ile üçüncü şahıslara yönelik kullanımların suç teşkil edebileceğini unutmayınız. Bu tip uygulamalardan satıcı, satıcılar yer sağlayıcı platform hizmeti veren firmalar ve gsmaractakip.com sorumlu tutulamazlar. Alıcı yada kullanıcı cihaz satın aldığında ve sistemi kullanmaya başladığında bu şartları kabul etmiş sayılır.

Site kullanımı ve içerikleri ile ilgili Yasal uyarı:

Bu web sitesinde yer alan yazılar, görseller ve içeriklerin tamamı gsmaractakip.com adına tescillidir.
İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) gsmaractakip.com’a ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceca Kanunu kapsamında korunmaktadır.
içeriklerin izinsiz olarak kopyalanması ve başka bir yerde kısmen yada tamamen yayınlanması ile bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar.

error: içerik koruma altında !!
WhatsApp chat