Menü

Araç Takip Firması Kurmak

7 Temmuz 2018 - GPS Ansiklopedisi
Araç Takip Firması Kurmak

Ülkemizde Araç takip Sektöründe hizmet veren birçok firma bulunmaktadır. Her firma bir veya birkaç cihaz ithal ederek bu cihazlar üzerinde ihtisaslaşmaya çalışmaktadır.
Bu sektöre girmek isteyen ve yeterli teknik bilgiye sahip olmayan girişimcilerin işine yarayabilecek bilgileri mümkün olduğu kadar basite indirgeyerek yazmaya çalışıcam.

GPS cihazlarının çoğu farklı markalar veya şekillerde olmasına karşın yaptıkları iş aynıdır. Bir Takip cihazının baz donanımında GPS ve GSM olmak üzere 2 tür anten bulunur. Gps anteni birden fazla uyduya bağlanarak konum bilgisini alır ve bu bilgileri cihaza takılan sim kart ve GSM anteni vasıtası ile GPRS şebekesi üzerinden harita yazılımının çalıştığı VPS servere gönderir.
Vps server gelen bilgileri veritabanına kaydederek daha sonra çeşitli filtreler yardımı ile kayıtlı veriyi harita üzerine yerleştirerek kullanıcıya sunar.
Bu durumda;
Konum bilgisinin uydudan alınması ve uydudan alınan konum bilgisinin VPS servere gönderilmesi işlevlerini GPS cihazı üstlenirken,
Gps cihazından gelen bilgilerin kaydedilmesi ve harita üzerinde gösterilmesini sağlamakta VPS server üzerinde çalışmakta olan haritalama platformu yapacaktır.

Nereden başlamalı:
Öncelikle ithal edeceğiniz gps cihazlarını tedarik ederek bu cihazları iyi tanımanız ve test etmeniz gerekecektir. Cihazların teknik detaylarını, bağlantı şemalarını, ayarlarını ve sorunlarını çözmede profesyonelleşmeden cihaz satışına kesinlikle girilmemeli. Düşünün yüzlerce cihaz sattınız ve birçok cihazda  farklı, farklı sorunlar çıktı bu sorunları kısa süre içerisinde çözerek sistemi çalışır halde tutmanız çok önemlidir. Bloğumda yayınladığım bütün cihazları 1 yılı aşkın bir süredir araç üzerinde test etmeme rağmen hala cihaz satışı yapmıyorum.
Neticede GPS cihazı satın alan firmalar sizden sadece cihaz değil teknik destek yanında Canlı izleme hizmetide alacaklar.
Yani bu işin sadece cihaz satmak ile sınırlı olmadığını ve sattığınız cihazların arkasında olmanız gerektiğini unutmamanız gerekecektir.

Canlı izleme Platformu:
GPS cihazlarını tedarik ettiniz ancak cihazların veri göndermesi için bir Canlı izleme Platformunada sahip olmanız gerekiyor. Bu platforma 2 şekilde sahip olmanız mümkün.
1-Hiçbir altyapı maliyetine girmeden Yurt dışında bu hizmeti veren http://track-platform.comhttp://www.navixy.com , http://www.gpswox.comhttp://gpsgate.com,  https://www.gps-server.net    gibi firmalardan paket satın alarak sattığınız cihazları bu platformlara yönlendirebilirsiniz. Ancak yurt içinde birçok araç takip firması aynı yolu izlediğinden bu firmalar ile aynı platformları kullanmanız durumunda fiyat rekabet şansınız olmayacaktır. Bu firmalardan fiyat teklifi alarak maliyetlerinizi kontrol edebilirsiniz.
Hangi platformu seçerseniz seçin harita yazılımı arabiriminin bütün özelliklerini öğrenmeniz gerekir. Sonuçta müşterileriniz sizi tanır ve ayarları size soracaktır.
Tavsiyem çok fazla detaylı olmayan basit kullanıma uygun bir hizmet seçmeniz işe daha hızlı başlamanızı sağlayacaktır.

2-Open source (Açık kaynak) Bir yazılım bularak kendi canlı izleme platformunuzuda kurma şansınız var ancak bu aşamadada bazı teknik detaylara dikkat etmek gerekiyor.
Bu yazılımların hepsi VPS server üzerine yüklendiğinden kiralık bir sunucunuz olmalı. Evdeki veya işyerindeki serveriniz veya masa üstü bilgisayarınız ile bu iş olmaz.
Türkiye şartlarında internet bağlantınız Fiber dahi olsa Download hızınız yüksek olsa dahi Upload hızınız 1 mbit bile olmayacak. Bu durumda yüzlerce cihazın 5-10 sn’yede bir veri gönderdiği ve birçok kullanıcınında harita üzerinde izleme yaptığını göz önüne aldığınızda veri alışverişinin devasa boyutlara ulaşacağı ve mevcut altyapınında bu trafiği karşılayamacağı gerçeği ile yüzleşirsiniz.
-Kendi sisteminizi kurmak istiyorsanız, Yazılım ve programcılık işlerinden temel düzeyde anlamanız gerekecektir.
Dışarıdan teknik destek almak veya yazılımcı çalıştırmak sadece maliyetinizi artırmaktan başka bir işe yaramaz.
-Kullanacağınız yazılıma göre Yurt dışından windows veya Linux tabanlı bir VPS server kiralamanız gerekecektir.
Serverin Download ve upload hızının 250Mbitten az olmaması ve sınırsız veri aktarımı paketi olmasına dikkat edilmeli.
Türkiyede bu özelliklerde vps server hizmeti veren bir sağlayıcı bulmanız mümkün olmadığından Yurt dışındaki servis sağlayıcıları araştırmanız gerekecektir.
Mesela Benim kurduğum Canlı izleme platformunun bağlı olduğu internet omurgası  750Mbit download ve upload hızına sahip.
Hiçbir müşteriniz dakikalarca canlı izleme sisteminizin açılmasını bekleyecek kadar sabırlı değildir unutmayın. Müşteri sistem arabirimine 3-5 sn içerisinde ulaşmalı.

Sonuç olarak Çinden 10-20$ arası cihaz getirip Türkiyede iyi paralara satarım diye düşünüyorsanız Bu işteki görünmeyen maliyetleride hesaba katıp yeniden hesap yapmanız yararınıza olacaktır.

Görünmeyen maliyetler nelerdir:
1-Yurt dışından gelen cihazların kargo maliyetleri
2-Gümrük vergileri
3-Getirdiğiniz cihazların Türkiyede çalışabilmesi için BTK’ya imei kaydettirme maliyeti
4-Türkiye geneli servis ve montaj ağı kurma maliyeti. (Sanayi Bakanlığına başvuru gerektirir)

Bütün yazıları okudunuz ve Araç takip firması kurmaya karar verdiyseniz, Resmi prosedür haricindeki bütün teknik detay ve server kurulumu ile ilgili teknik detay ve altyapı konusunda Danışmanlık hizmeti verebilirim. Siz bütün araştırmalarınızı ve maliyetlerinizi bitirdiğinizde, Aldığınız fiyatın yarısına canlı izleme sisteminizi kurarak teslim edebilirim siz sadece cihaz satışına odaklanarak yazılım işleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Birden fazla aracı olan filo sahibi işletmeler içinde aynı teklif geçerlidir. Araçlarınıza taktıracağınız GPS cihazlarını Piyasadan aldığınız fiyatların yarısı maliyet ile kontrolü tamamen size ait olacak şekilde kurup teslim ederim. Her yıl birçok yerden teklif almak ve sözleşme yenilemek ile uğraşmazsınız. Sadece işinize odaklanırsınız.

 

 

Kişisel hakların korunması ile ilgili Yasal Uyarı :

Yeni 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu Kişisel Verilerin Kaydedilmesini, İzinsiz Kullanılmasına İlişkin Bilgidir.

Gsmaractakip.com Gps Araç ve Motosiklet takip Cihazı veya Bireysel Canlı İzleme cihazları ve Sistemini kullanan kişilerin kendilerine ait sahip oldukları araçları eşyaları vb. varlıklarını izleme, koruma ve bilgi edinme amacıyla kullanmaları için tasarlanmıştır. Bu cihazı aynı zamanda işverenlerin yazılı izinleri sayesinde personelleri ya da izin veren kişilerin yazılı bilgisi dahilinde işverenler, belirtilen amaçlarda kullanabilir. Cihazların ve izleme sisteminin uygunsuz kullanımı hallerinde (tehdit, şantaj ve kişilik haklarına tecavüz yoluyla menfaat sağlamak v.s.) doğabilecek yasal sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir.

Bu tür uygulamalar ile üçüncü şahıslara yönelik kullanımların suç teşkil edebileceğini unutmayınız. Bu tip uygulamalardan satıcı, satıcılar yer sağlayıcı platform hizmeti veren firmalar ve gsmaractakip.com sorumlu tutulamazlar. Alıcı yada kullanıcı cihaz satın aldığında ve sistemi kullanmaya başladığında bu şartları kabul etmiş sayılır.

Site kullanımı ve içerikleri ile ilgili Yasal uyarı:

Bu web sitesinde yer alan yazılar, görseller ve içeriklerin tamamı gsmaractakip.com adına tescillidir.
İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) gsmaractakip.com’a ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceca Kanunu kapsamında korunmaktadır.
içeriklerin izinsiz olarak kopyalanması ve başka bir yerde kısmen yada tamamen yayınlanması ile bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar.

 

.

.

.

.

.  

WhatsApp chat